wisla krakow top ciekawostki o klubie
Kategorie:

5 ciekawostek o Wiśle Kraków. Część pierwsza

Wisła Kraków to 14-krotny triumfator najwyższej piłkarskiej klasy rozgrywkowej w Polsce. Jest to drużyna legendarna, owiana sławą i rozpoznawalna w wielu regionach świata. Piłkarze Białej Gwiazdy kojarzeni są zarówno w Europie, jak i w na kontynencie azjatyckim czy amerykańskim. Mowa chociażby o Jakubie Błaszczykowskim, Macieju Żurawskim czy Adamie Nawałce. Krakowska Wisła jest marką, mającą kibiców w niezliczonych zakątkach świata. Przedstawiamy pierwszy zestaw ciekawostek na temat klubu rozgrywającego swoje domowe mecze przy ul. Reymonta w Krakowie.

1. Biała gwiazda z przypadku

Biała Gwiazda to synonim Wisły Kraków – bezwarunkowo kojarzy się z piłkarzami z ul. Reymonta. Nie jest to jednak element nierozłącznie związany tylko z krakowską drużyną. Symbol pięcioramiennej białej gwiazdy jest chętnie wykorzystywany w świecie sportu i polityki. Znajduje się ona w herbach wielu klubów piłkarskich, m.in. AJ Saint Etienne, CKSA Sofia czy Dynamo Tbilisi. Białe gwiazdy dostrzec można także na fladze Australii, Chile czy Stanów Zjednoczonych. Na koszulkach wiślackich piłkarzy ten symbol znalazł się… przez pomyłkę. W 1907 roku, czyli kilkanaście miesięcy po powołaniu Wisły Kraków do istnienia, zamówiono zestaw importowanych koszulek piłkarskich z Berlina. Z niewiadomych przyczyn zostały one fabrycznie opatrzone w niepasujący do szablonu symbol: dwie, sąsiadujące obok siebie białe gwiazdy. Po latach postanowiono jedną z nich pozostawić, a zwyczaj ten przetrwał do dziś.

2. Czy Wisła jest jedna?

W Polsce i poza jej granicami funkcjonuje wiele klubów, opatrzonych dumną nazwą „Wisła”. Część z nich zapożyczyło swoją nazwę od rzeki, nad którą znajduje się lokalna miejscowość, inne czerpią z nazwy miasta Wisła, a jeszcze kolejne wzorowały się na określeniu krakowskiego klubu. Na całym świecie istnieje kilkanaście różnych Wiseł, a jedną z istotnych kategorii są kluby polonijne, działające m.in. w Wielkiej Brytanii, Austrii, Kanadzie, czy USA. Od 1927 roku funkcjonuje Wisła Chicago, od 1952 roku Wisła Garfield, a w 2011 roku utworzono Wisłę Luton. Spoglądając na herby oraz historię tych drużyn można być pewnym, że ich twórcy wzorowali się na krakowskiej Wiśle. Można zatem stwierdzić, że Wisła jest wszędzie.

3. Legendarny wyczyn Emila Folgi i Henryka Reymana

W zamierzchłych czasach dwudziestolecia międzywojennego rozegrano pierwszy w historii sezon najwyższej klasy piłkarskiej w Polsce. W elicie znajdowała się krakowska Wisła, a jej bramkarz Emil Folga był kreatorem pierwszego, spektakularnego rekordu goalkeepera. Bramkarz pochodzący z Sandomierza wytrzymał przez 204 minut bez straty gola, przez 3 pierwsze historyczne kolejki z rzędu. Choć dziś ten rekord nie zwala z nóg, to w czasach archaicznego futbolu, opiewającego nierzadko w dziesiątki bramek na mecz, było to duże wydarzenie. Pierwszym królem strzelców w historii polskiej pierwszej ligi piłkarskiej został inny gracz Wisły Kraków, Henryk Reyman (rok 1927). W tym samym sezonie piłkarze z Krakowa sięgnęli po pierwsze trofeum: Mistrzostwo Polski w piłce nożnej w systemie ligowym.

4. W świetle jupiterów

Z historycznych przekazów wynika, że Wisła Kraków była pierwszym klubem w Polsce, który rozegrał swój mecz w blasku sztucznego oświetlenia. Miało to miejsce 17 maja 1933 roku w Belgii. Krakowska drużyna podejmowała wówczas na wyjeździe zespół Diables Rouges, czyli nieoficjalną reprezentację Belgów. Mecz, mimo iż miał charakter jedynie towarzyski, zgromadził niezwykle liczną publiczność na trybunach. Ponad 30 tys. widzów, w tym król Albert i następca tronu książę Leopold, podziwiało zwycięstwo „Czerwonych Diabłów”. W stolicy Małopolski oświetlenie stadionowe zostało zamontowane niemal 40 lat po tym wydarzeniu.

5. Wisła zrobiła to jako pierwsza

Przeszłość Wisły jest nierozerwalnie związana z historycznymi meczami towarzyskimi, rozgrywanymi przeciwko brytyjskim drużynom. W drugiej dekadzie XX wieku do Krakowa zawitała drużyna Aberdeen, z kolei po kilkunastu latach Wiślacy gościli londyńską Chelsea. 24 maja 1936 roku odbyło się w Krakowie wielkie wydarzenie, na które zjeżdżali się kibice z całego kraju. O 17:30 rozpoczął się historyczny mecz pomiędzy Wisłą Kraków i Chelsea Londyn. Wynik w 45 minucie spotkania ustalił Antoni Łyko, skutecznie wykorzystując „jedenastkę”. Było to pierwsze, historyczne zwycięstwo polskiej drużyny nad utytułowanym zespołem z Londynu. 72 lata później Wiślacy, jako pierwsza polska drużyna, pokonali słynną FC Barcelonę pod wodzą Pepa Guardioli. Miało to miejsce 26 sierpnia 2008 roku w meczu III rundy kwalifikacyjnej do Ligi Mistrzów.

Podsumowanie

Drużyna Białej Gwiazdy przetarła wiele historycznych szlaków dla polskiej piłki nożnej. Była jedną z pierwszych drużyn „eksportowych”, przyciągających liczną widownię na zagranicznych meczach sparingowych. Popularność Wisły Kraków jest niepodważalna: na całym globie powstało wiele małych klubów, głównie amatorskich, nawiązujących do krakowskiej tradycji futbolowej. Więcej o Wiśle możecie znaleźć w naszym drugim wpisie dostępnym tutaj.