Kategorie:

6 ciekawostek o Jakubie Błaszczykowskim. Część pierwsza

Jakub Błaszczykowski spędza w Wiśle Kraków już siódmy sezon w swojej karierze piłkarskiej. Można odnieść wrażenie, że Kuba niejako „wrósł” w wiślackie środowisko, stając się jego nieodzowną częścią. Przygotowaliśmy garść ciekawostek związanych z karierą popularnego „Błaszcza” w krakowskiej Wiśle. Zapraszamy na część pierwszą, zawierającą sześć faktów o Kubie.

1. Grający włodarz Wisły

Jakub Błaszczykowski od 2020 roku jest jednym z trzech właścicieli Wisły Kraków. W skład grona zarządzającego klubem, obok popularnego Kuby, wchodzi jeszcze Jarosław Królewski i Tomasz Jażdżyński. Błaszczykowski od dawna myślał o przejęciu ukochanego klubu. Jak sam wspomniał w jednym z wywiadów, Wiśle zawdzięcza wiele, dlatego pomoc klubowi jest dla niego czymś naturalnym. Jego marzenie ziściło się 1 kwietnia 2020 roku, kiedy to oficjalnie został pełnoprawnym właścicielem krakowskiej drużyny.

2. Doświadczony jak Kuba? Niekoniecznie!

Kuba, wbrew pozorom, nie jest najbardziej doświadczonym, obecnie grającym, zawodnikiem Wisły. Błaszczykowski rozegrał do tej pory 6 sezonów w barwach Białej Gwiazdy, natomiast rozgrywki 2021/22 są jego siódmym okresem. Wśród obecnych piłkarzy krakowskiej drużyny występuje m.in. Maciej Sadlok, dla którego obecny sezon jest 8., Michał Buchalik – grający także 8. sezon w Krakowie i Alan Uryga, podobnie, przywdziewający trykot Wisły Kraków ósmy kolejny sezon.

3. Blisko transferowego rekordu

Wisła Kraków „wydała na świat” wielu utalentowanych piłkarzy. Jednym z nich, szlifujących swój geniusz się w Krakowie, był Jakub Błaszczykowski. Kuba, przenosząc się z Małopolski do Dortmundu, został drugim najdrożej sprzedanym piłkarzem w historii Białej Gwiazdy. Kwota odstępnego za zdolnego gracza wyniosła wówczas 3,05 mln €. Kuba ustępuje nieznacznie Maciejowi Żurawskiemu, który w sezonie 2005/06 odszedł z Wisły do Celticu Glasgow za równowartość 3,10 mln €.


Zobacz też: 5 ciekawostek o Kubie Błaszczykowskim. Część druga


4. Dobra passa u Skowronka

Były trener Wisły Kraków, Artur Skowronek, miał wyjątkowo „dobry wpływ” na grę Jakuba Błaszczykowskiego. To w czasie jego pracy Kuba zanotował najwięcej trafień podczas pobytu w Krakowie. Skowronek 23 razy desygnował Błaszczykowskiego do gry. Kuba w tych meczach strzelił 9 bramek, zanotował 4 asysty i raz otrzymał żółtą kartkę. W 20 grach „Błaszczu” wystąpił w opasce kapitana, a 10 meczów ogólnie zakończyło się zwycięstwem Białej Gwiazdy.

5. Nie po drodze z Hyballą

Z kolei okres pracy Petera Hyballi w Wiśle Kraków dla Błaszczykowskiego nie był najlepszy. W czasach niemieckiego szkoleniowca Kuba pojawił się na boisku zaledwie 10 razy z 19 meczów możliwych do rozegrania. Zanotował jedyne trafienie (w wygranym meczu z Lechem Poznań). W każdym spotkaniu jedynie „zbierał minuty”. Najczęściej występował nie więcej, niż 20 minut, wchodząc z ławki na końcówkę meczu. Rekordowe pod tym względem okazało się spotkanie wyjazdowe w Poznaniu, kiedy to Kuba rozegrał 37 minut.

6. Wartości zamiast monet

Kuba, jak sam przyznaje, nieuchronnie zbliża się do końca swojej zawodniczej kariery. Jednocześnie bardzo często podkreśla, że „pieniądze nie grają roli”, a Wiśle funkcjonuje z własnej inicjatywy. W jednym z wywiadów Błaszczykowski stwierdził, że „Wisła to w pewnym sensie sposób życia”, co jeszcze bardziej podkreśliło jego z życie z krakowskim środowiskiem piłkarskim. Z dużą dozą pewności można stwierdzić, że Wisła Kraków będzie ostatnim etapem w profesjonalnej karierze piłkarskiej Kuby Błaszczykowskiego.

Podsumowanie

Jakub Błaszczykowski już dziś może zostać określony jedną z legend Wisły. Ulubieniec publiczności nie tylko wspomaga drużynę z Grodu Kraka swoją grą, ale także działalnością sponsorską i zarządczą.