wisla krakow top ciekawostki
Kategorie:

5 ciekawostek o Wiśle Kraków. Część druga

O Wiśle Kraków słyszał praktycznie każdy, nawet najmniej zainteresowany sportem, mieszkaniec Polski. Krakowska drużyna jest ekipą rozpoznawalną na całym świecie. To dzięki historycznym sukcesom, dobrym występom na arenie międzynarodowej i bogatej, 115 letniej historii „Biała Gwiazda” przebiła się do świadomości fanów piłkarskich w różnych miejscach na globie. Przedstawiamy drugą część ciekawostek o Wiśle Kraków. Tym razem wnikamy nieco bardziej w dane statystyczne i wskazujemy, w czym tkwi fenomen krakowskiego klubu.

1. Topowa polska drużyna wszechczasów

Wisła Kraków zajmuje drugie miejsce w klasyfikacji wszech czasów ekstraklasy i dawnej pierwszej ligi. W historycznej tabeli ustępuje jedynie Legii Warszawa, do której traci 477 punktów (stan na lipiec 2021). Obok stołecznego klubu Wiślacy są jedynym klubem w historii polskich rozgrywek piłkarskich, który rozegrał ponad 80 sezonów w najwyższej lidze. Wisła Kraków ma ich 82, Legia 85, a trzeci w kolejności Ruch Chorzów – 77. Reszta drużyn nie zbliżyła się nawet do wyniku 70 rozegranych sezonów w elicie. Co ciekawe, jeśli Wisła Kraków straci w najbliższym sezonie 32 bramki, stanie się samodzielnym liderem niechlubnej statystyki drużyny, która straciła największą liczbę goli w historii polskiej ekstraklasy.

2. Po osiem goli w Europie

Dwukrotnie piłkarzom Białej Gwiazdy udawało się zanotować osiem bramek na swoim koncie w rozgrywkach europejskich. Pierwszym razem było to w 1972 roku, w ramach grupowej fazy pucharu Intertoto. Wiślacy rozgromili w meczu domowych ekipę BSC Young Boys rezultatem 8:0. 32 lata później piłkarze z ul. Reymonta zanotowali identyczną liczbę goli. W wyjazdowym meczu II rundy kwalifikacyjnej do Ligi Mistrzów, pokonali WIT Georgia Tbilisi wynikiem 2:8. Były to dwa największe zwycięstwa w historii meczów Wisły Kraków w pucharach europejskich.


Zobacz też: 5 ciekawostek o Wiśle Kraków. Część pierwsza


3. Najstarszy strzelec dla Wisły

Arkadiusz Głowacki jest obecnym rekordzistą, jeżeli chodzi o miano najstarszego zdobywcy gola dla Krakowian. Wychowanek SKS-u 13 Poznań po raz ostatni zanotował trafienie dla Wisły 22 kwietnia 2017 roku. Miało to miejsce w przegranym przez Białą Gwiazdę meczu ligowym, przeciwko Górnikowi Łęczna. Głowacki miał wówczas ukończone 38 lat 1 miesiąc i 9 dni. Drugim najbardziej wiekowym strzelcem dla piłkarzy z Grodu Kraka jest Marcin Wasilewski, który zdobył gola mając 37 lat 6 miesięcy i 4 dni. Podium zamyka Rafał Boguski, który zanotował trafienie ukończywszy 36 lat 8 miesięcy i 19 dni. Do wspomnianych rekordów może niebawem zbliżyć się Jakub Błaszczykowski, który 14 grudnia 2021 roku będzie obchodzić swoje 36. urodziny.

4. 19 zdobyczy w klubowej gablocie

Wisła Kraków to jeden z najbardziej utytułowanych polskich klubów. Aż 14-krotnie zdobywała tytuł ligowy, osiągając na koniec sezonu pierwsze miejsce. Raz, ze względu na przepisy regulaminowe, Wisła Kraków nie uzyskała tytułu Mistrza Polski za wygranie ligi. W 1951 przyznano go wówczas Ruchowi Chorzów, czyli drużynie, która zdobyła Puchar Polski. Piłkarze z ul. Reymonta ligę wygrywali w sezonach: 10/11, 08/09, 07/08, 04/05, 03/04, 02/03, 00/01, 98/99, 77/78, 49/50, 48/49, 1927/28 i 1926/27. Do tego bogatego dorobku należy dołożyć cztery zdobyte Puchary Polski (02/03, 01/02, 66/67 oraz 1925/26), a także jeden Superpuchar Polski (00/01) i Puchar Ligi (2001).

5. Debiutanci pod okiem Macieja Stolarczyka

Daniel Hoyo-Kowalski jest najmłodszym piłkarzem-debiutantem we współczesnej historii Wisły Kraków. Młodziutki obrońca z polskim paszportem, urodzony w Barcelonie, przywdział koszulkę z białą gwiazdą, po raz pierwszy w ekstraklasie, gdy miał 15 lat i 9 miesięcy. Było to 25 kwietnia 2019 roku w przegranym meczu z Zagłębiem Sosnowiec. Drugim najmłodszym wiślackim graczem był Aleksander Buksa, który zadebiutował w ekstraklasie mając 16 lat i 3 miesiące. Co ciekawe, obaj młodzieżowcy zostali desygnowali przez Macieja Stolarczyka. Jest on tym samym trenerem, który może pochwalić się dwoma najmłodszymi debiutantami podczas swojej pracy w małopolskim klubie. Z kolei najstarszym graczem Wisły, który kiedykolwiek pojawił się na murawie przy okazji oficjalnego meczu, był Marcin Wasilewski. 18 lipca 2020 wystąpił w meczu przeciwko Arce Gdynia mając ukończone 40 lat 1 miesiąc i 9 dni.

Podsumowanie

Wisła Kraków jest klubem legend. W krakowskiej drużynie występowali m.in. Maciej Żurawski, Arkadiusz Głoawcki, Rafał Boguski czy Marcin Wasilewski. To między innymi oni przyczynili się do budowania pozycji Białej Gwiazdy na piłkarskiej mapie Polski.