ciekawostki kuba blaszczykowski wisla krakow
Kategorie:

Top 6 ciekawostek o Kubie Błaszczykowskim. Część druga

Jakub Błaszczykowski, po wielu latach rozłąki z Wisłą Kraków, w 2019 roku wrócił na stadion na ul. Reymonta. Od tego czasu niejednokrotnie zapisywał się w statystykach, zdobywając bramki czy notując asysty. Przedstawiamy drugą część ciekawostek o Kubie Błaszczykowskim w kontekście jego gry w Wiśle Kraków. Część pierwsza jest dostępna tutaj.

7. „Błaszczu” i jego wiślacki dorobek

Jakub Błaszczykowski w dotychczasowej karierze strzelił 19 bramek na boiskach ekstraklasy. Wszystkie, rzecz jasna, zdobywał w meczach Wisły Kraków. Dorobek powiększa o asysty: ma ich w sumie 17. Błaszczykowski średnio co 9-10 meczów otrzymuje upomnienie od sędziego. W niemalże 100 grach w barwach Wisły otrzymał 11 żółtych kartek (ani razy nie został ukarany czerwoną kartką). Co ciekawe, Kuba wyraźnie „zaostrzył” swoją grę w polskich warunkach. Na boiskach Bundesligi otrzymał więcej, bo 12 żółtych kartoników, lecz w aż 235 meczach łącznie.

8. Dobra skuteczność ze Śląskiem

Ulubioną drużyną, przeciw której Jakub Błaszczykowski lubi grać w barwach Wisły Kraków jest Śląsk Wrocław. Kuba trzykrotnie mierzył się z ekipą z Dolnego Śląska i w tych meczach strzelił dwa gole (oba z karnego). Wisła, z Błaszczykowskim w składzie, jednokrotnie wygrała ze Śląskiem, natomiast dwukrotnie musiała uznać wyższość rywali. Podobną liczbę trafień zanotował przeciwko Lechowi Poznań i Wiśle Płock. Z tymi drużynami rozegrał jednak więcej, bo po 7 meczów.

9. Nieomylny egzekutor karnych w Wiśle

Jakub Błaszczykowski, o ile tylko przebywa na boisku, jest chętnie wyznaczany przez trenera na egzekutora podyktowanej „jedenastki”. Kiedy sędzia wskazuje na wapno, Błaszczykowski z dużą pewnością wykorzystuje nadarzającą się szansę. W barwach Wisły Kuba 8-krotnie podchodził do rzutu karnego i za każdym razem pewnie zdobywał bramkę. W meczach, w których Błaszczykowski wykorzystywał karnego, Wisła zazwyczaj wygrywała. 6 takich spotkań zakończyło się triumfem piłkarzy z Grodu Kraka.

10. Wspomożyciel grający za półdarmo

Wisła Kraków zajmuje szczególne miejsce w życiu Jakuba Błaszczykowskiego. To właśnie dla niej Kuba zdecydował się grać, po powrocie z Niemiec, za symboliczną kwotę 500 złotych miesięcznie. Była to najniższa, prawnie dozwolona kwota, jaką klub piłkarski może wypłacać zawodowemu piłkarzowi. Powodem takiej decyzji piłkarza były kłopoty finansowe krakowskiego klubu. Co więcej, Błaszczykowski przeznaczył prywatne pieniądze (łącznie ponad 2 mln złotych) na ratowanie Wisły przed bankructwem.

11. Błaszczykowski jeszcze za młody

Wydawałoby się, że Jakub Błaszczykowski jest jednym z najstarszych zawodników strzelających dla Wisły Kraków – jednak nic z tych rzeczy. W klasyfikacji najbardziej wiekowych strzelców Kuba zajmuje dopiero 7 pozycję, ustępując m.in. Arkadiuszowi Głowackiemu, Marcinowi Wasilewskiemu i Rafałowi Boguskiemu. Błaszczykowski, aby zająć pierwsze miejsce w tym rankingu, potrzebuje jeszcze 3 kolejnych sezonów w barwach Wisły.

12. Setka przed Kubą

Wiele wskazuje na to, że Jakub Błaszczykowski w sezonie 2021/22 przekroczy magiczną barierę 100 meczów w barwach Wisły Kraków. Wszystkie spotkania w niebiesko-biało-czerwonych barwach Błaszczykowski rozegrał na boiskach najwyższej polskiej klasy rozgrywkowej. Do tej pory jego licznik gier zatrzymał się na liczbie „98”. Wejście do krakowskiego „klubu 100 meczów” jest zatem na wyciągnięcie ręki i wiele wskazuje na to, że Kuba dokona tego jeszcze w 2021 roku.

Podsumowanie

Kuba może pobić jeszcze całkiem sporo rekordów, zapisując się złotymi zgłoskami w historii klubu znad Wisły. Finisz kariery Błaszczykowskiego nie będzie jednak oznaczał rozłąki z Krakowem. Piłkarz, jak sam podkreśla, po zawieszeniu butów na kołek skupi się na nieco innych zadaniach, ale wciąż związanych z krakowską Wisłą.